To jest sensacja, może nie na rynku paliwowym, ale w związku z problemem, jakim są zalewające świat odpady plastikowe – z pewnością.
Polska firma, zaliczana do start-upów Handerek Technologies z Warszawy ma sposób na przerobienie nierecyklingowalnego plastiku na paliwo do „normalnych silników”, czym doskonale wpisuje się w czas intensywnych poszukiwań rozwiązań dla globalnego problemu zagospodarowania odpadów i Gospodarki Obiegu Zamkniętego.
Surowiec stanowią odpady polimerów (plastiku) – w szczególności z poliolefin (polietylen PE, polipropylen PP i polistyren PS). Paliwa silnikowe powstałe w procesie przeróbki odpadów plastikowych zostały pod różnymi aspektami przetestowane przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji. Produkty końcowe są zgodne z normami UE na paliwa: EN590 diesel, EN228 benzyna i frakcje paliwa lotniczego.
Firma na tę innowacyjną technologię otrzymała patent w 2017 r., a na największych targach innowacji i technologii w Europie: IENA , INNOVA, ARCHIMEDES i INTARG przyznano jej Grand Prix i złote medale.
![odpady plastikowe](http://transport.ekorecycling.pl/wp-content/uploads/2018/07/benzyna_z_plastiku-300x188.jpg)
Proces jest samowystarczalny energetycznie, zapewniając gaz i paliwo wykorzystywane do jego obsługi
Dla rynku paliwowego wytwarzanie paliw silnikowych z surowca, jakim są do niczego nie nadające się odpady plastikowe jest jak kropla w morzu. Według założyciela Handerek Technologies, Adama Hańderka, zagospodarownie w ten sposób wszystkich produkowanych w Polsce odpadów pokryłoby zaledwie do 3% zapotrzebowania na paliwo (z wywiadu dla wnp.pl). Jednakże, wobec ogromnego problemu z recyklingiem plastików, a raczej jego brakiem, nowa technologia wydaje się wręcz zbawienna.
Oby nie trzeba było długo czekać na jej przemysłowe zastosowanie.
Źródło: WNP Portal Gospodarczy, HANDEREK TECHNOLOGIES
O GOZ więcej tutaj.
O innych technologiach : Najnowsze odkrycia lekarstwem na plastik?
Dodaj komentarz