Polska firma wybawieniem dla problemu plastikowych odpadów

To jest sensacja, może nie na rynku paliwowym, ale w związku z  problemem, jakim są  zalewające świat odpady plastikowe – z pewnością.
Polska firma, zaliczana do start-upów Handerek Technologies z Warszawy ma sposób na przerobienie nierecyklingowalnego plastiku na paliwo do „normalnych silników”, czym doskonale wpisuje się w czas intensywnych poszukiwań rozwiązań dla globalnego problemu zagospodarowania odpadów i Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

Surowiec stanowią odpady polimerów (plastiku) – w szczególności z poliolefin (polietylen PE, polipropylen PP i polistyren PS). Paliwa silnikowe powstałe w procesie przeróbki odpadów plastikowych zostały pod różnymi aspektami przetestowane przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji. Produkty końcowe są zgodne z normami UE na paliwa: EN590 diesel, EN228 benzyna i frakcje paliwa lotniczego.
Firma na tę innowacyjną technologię otrzymała patent w 2017 r., a na największych targach innowacji i technologii w Europie: IENA , INNOVA, ARCHIMEDES i INTARG przyznano jej Grand Prix i złote medale.

odpady plastikowe

Proces jest samowystarczalny energetycznie, zapewniając gaz i paliwo wykorzystywane do jego obsługi

Dla rynku paliwowego wytwarzanie paliw silnikowych z surowca, jakim są do niczego nie nadające się odpady plastikowe  jest jak kropla w morzu. Według założyciela Handerek Technologies, Adama Hańderka, zagospodarownie w ten sposób wszystkich produkowanych w Polsce odpadów pokryłoby zaledwie do 3% zapotrzebowania na paliwo (z wywiadu dla wnp.pl). Jednakże, wobec ogromnego problemu z recyklingiem plastików, a raczej jego brakiem, nowa technologia wydaje się wręcz zbawienna.

Oby nie trzeba było długo czekać na jej przemysłowe zastosowanie.

 

 

Źródło: WNP Portal Gospodarczy, HANDEREK TECHNOLOGIES

O GOZ więcej tutaj.

O innych technologiach : Najnowsze odkrycia lekarstwem na plastik?

 

2018-07-25T11:47:55+00:00 Lipiec 25th, 2018|recykling|0 Comments

Dodaj komentarz