Plastik & Innowacje. Most z drukarki 3D

Największa na świecie kładka z drukarki 3D ma długość 15,25 metra, szerokość 3,8 metra i wysokość 1,2 metra. Została stworzona w Chinach.

Zajęło to 30 dni chińskiej firmie budowlanej SMCC i producentowi włókien 3D Polymaker, aby zrealizować projekt. Użyli drukarki 3D XXL, która była w stanie drukować obiekty o długości do 24 metrów, szerokości 4 metrów i wysokości 1,5 metra. Wybrali ASA (akrylonitryl-styren-akrylan), tworzywo sztuczne, które jest szczególnie odporne na ciepło, wodę i trudne warunki pogodowe, a w tym przypadku zostało wzmocnione dodaniem 12,5% włókna szklanego.

Siła mostu – który sam waży 5800 kg, czyniąc go najcięższym na świecie plastikowym obiektem z wydruku 3D – została przetestowana przez Chen Xiaominga, inżyniera z SMCC, który stwierdził: „Most może wytrzymać obciążenie 250 kg na metr kwadratowy, co oznacza, że ​​może wytrzymać ciężar co najmniej czterech dorosłych osób na metr kwadratowy.

Ostatnim krokiem w jego budowie będzie ułożenie przezroczystej podłogi zapewniającej widok wszystkich drukowanych warstw struktury. Most zostanie umieszczony nad drogą wodną w parku w Taopu Smart City, centrum innowacji w Szanghaju, w 2020 roku.

Oczekuje się, że będzie trwał ponad 30 lat, a każda uszkodzona część może zostać szybko wymieniona przy użyciu procesu drukowania 3D.

most 3D

Jednak ten wyczyn inżynieryjny nie jest pierwszym tego rodzaju: w Hiszpanii zbudowano most z wydruku 3D, ale materiałem użytym do jego wykonania był beton wzmocniony włóknami polipropylenowymi. Niektóre mosty zostały wydrukowane w 3D przy użyciu stalowych włókien, a Kolegium Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu w Szanghaju zaprezentowało pierwsze dwa plastikowe mosty z drukarki 3D w 2017 r. W przeciwieństwie do tej kładki, 2 mosty o wymiarach odpowiednio 4 i 11 metrów nie były przeznaczone do tego, by utrzymać ciężar pieszych.

Tak duży obiekt użytkowy o trwałości 30 lat, pochodzący z recyklingu plastikowych śmieci, mnóstwa jednorazowych kubków, słomek, talerzyków, foliówek itp. jest chyba dobrym kierunkiem w poszukiwaniach rozwiązań, jakich zagospodarowanie odpadów pilnie potrzebuje.

Więcej informacji:
https://polymaker.com

O innym ciekawym rozwiązaniu w walce z plastikowymi śmieciami przeczytasz tutaj.

2019-07-02T14:35:17+00:00 Lipiec 2nd, 2019|recykling|0 Comments

Dodaj komentarz